Heroes VII przewiduje siedem różnych zasobów, które dzielą się na Pospolite i Rzadkie. Oto ich opis, przełożony ze strony Ubisoftu.
Czym są surowce?
Są to rzeczy, które możemy zbierać i używać w handlu lub budowaniu. Niektóre są podstawowe, tanie i łatwo dostępne, inne - rzadkie. Budynki zazwyczaj wymagają podstawowych zasobów, takich jak drewno i ruda. Do budowy najpotężniejszych potrzebne też będą te trudniejsze w zdobyciu. Ta sama zasada dotyczy stworzeń: rekrutacja czempionów najczęściej wymaga nietypowych surowców.
Surowce pospolite
Drewno jest tanie i łatwo dostępne - można je znaleźć wszędzie, choć może być z tym trudniej w bardziej jałowych miejscach, takich jak Heresh czy rozmaite pustynie Ashanu. Jest produkowane w tartakach.
Ruda jest z łatwością wydobywana wszędzie, także w podziemiach. Razem z drewnem tworzy podstawowe materiały pod konstrukcję większości budowli świata. Jest pozyskiwana w kopalniach.
Złoto to uniwersalna waluta wszystkich ludów Ashanu. Jest wydobywane z kopalni złota.
Surowce rzadkie
Kryształy smoczej krwi to w istocie krew samych Smoczych Bogów, która została wylana na Ashanie podczas Wojen Stworzenia. Ich moc jest wszechstronna i niepodważalna. Kryształów tych używa się w wielu magicznych budowlach, a także pozwalają one na hodowlę magicznych stworzeń. Są wydobywane z Kryształowych grot, które są dość niespotykane.
Gwiezdne srebro to lekki, lecz niewyobrażalnie twardy metal który spadł z Nieba podczas Mitycznego Wieku. Wydobywane jest z meteorytowych kraterów jako srebrny materiał o niebieskim połysku. Najbardziej cenione jest przez Elfy, które używają go do wykuwania swoich eleganckich, lecz trwałych kolczug, zabójczych mieczy, sztyletów i włóczni - a także grotów do strzał. Jest też pożądane przez Czarodziejów, którzy używają go do na potęgę do produkcji Tytanów.
Stal cienia to magiczny materiał o tajemniczej genezie, znajdowany w najgłębszych otchłaniach Ashanu. Legendy mówią iż znaleziono go po raz pierwszy gdy Beztwarzowi zniknęli ze świata, i stworzyli tą stal jako pożegnalny dar - lub klątwę - dla tych, którzy chcieliby w przyszłości poszukiwać ich podziemnych miast. Stal cienia jest zadziwiająco twarda i z łatwością nasycana magią, co czyni ją świetnym wyborem na pancerze i tarcze. Nic dziwnego, że Krasnoludy i Mroczne Elfy faworyzują ją w swym rzemiośle. Jamy stali cienia z oczywistych przyczyn ciężej znaleźć na powierzchni Ashanu, niż w podziemiach.
Smocza stal to tak właściwie stop, stworzony przez Kowali Krwi - starożytny zakon który ongiś został zdelegalizowany przez Święte Imperium. Ta mieszanka kryształu smoczej krwi i żelaza nabiera zaskakująco czerwonej barwy podczas swoich narodzin. Proces ten jest skomplikowany i tylko Kowale Krwi mogą go przeprowadzić, co czyni ich Krwawe Kuźnie rzadko występującymi i pożądanymi lokacjami. Smoczą stal daje się z łatwością zaklinać, dlatego jest często bazowym materiałem potężnych broni oraz pancerzy.
Jak zdobywać surowce?
Bohaterowie mogą zajmować źródła zasobów by móc cieszyć się z ich dziennej produkcji. Bogactwo to może potem zostać użyte w budowaniu lub handlu, pozwalając sprytnym władcom na zdobywanie surowców będących poza ich faktycznym zasięgiem.
Mogą też znajdować zasoby podczas podróży, powiększając swoje skarbce o nagrody ze swych przygód. Doświadczeni bohaterowie nabywają też dodatkowe umiejętności, wspomagające produkcję lub pozwalające na znajdowanie i zdobywanie większej ilości surowców. Może to okazać się bardzo istotne w długich wojnach, gdzie ekonomia jest kluczem do utrzymania swych sił oraz planów.
Ochrona źródeł surowców lub używanie szybkich, taktycznych potyczek do najeżdżania i grabienia wrogów również są krytyczne w kontroli przypływu surowców, oraz w optymalnym rozwoju swoich włości.
Jak wydawać surowce?
Budowle wymagają surowców. Te pospolite są absolutnie niezbędne od samego początku, i polecany jest rozsądek w ich wydawaniu. Rzadkie zasoby stanowią większy problem i wymagają więcej uwagi w zarządzaniu nimi - zwłaszcza, że zależy od nich rekrutacja najpotężniejszych jednostek.Sprytni bohaterowie muszą orientować się w tym, jakie rzadkie surowce znajdują się w ich zasięgu i nie raz sprzedawać je, by w pewny sposób pozyskać te, do których nie mogą się dostać.